Jak pielęgnować meble drewniane?


Meble drewniane wymagają specjalnej pielęgnacji. To dzięki niej ich naturalna powierzchnia zawsze prezentuje się atrakcyjnie i - co ważne - jest zabezpieczona przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ponadto prawidłowa i konsekwentna pielęgnacja drewnianych powierzchni meblowych, bardzo często decyduje o zachowaniu gwarancji.

Właściwości drewna, czyli od czego zacząć pielęgnację?


O tym, czy pielęgnacja mebli drewnianych przyniesie pozytywny efekt, decyduje przede wszystkim uwzględnienie podczas ich użytkowania określonych parametrów . Drewno, jak wiadomo doskonale, dobrze znosi umiarkowaną temperaturę (18 - 25 stopni) i wilgotność (45 - 65 procent). Pamiętajmy, że jeśli nawet utrzymamy powyższe parametry powietrza, na powierzchni drewna i tak mogą pojawić się rysy, pęknięcia lub przebarwienia wynikające z jego naturalnych właściwości. W gruncie rzeczy to także i one decydują o wyjątkowym wyglądzie drewna, nadając mu tym samym naturalny charakter zapewniając odpowiedni, atrakcyjny design.

Nie zapominajmy też, że nasze meble są produkowane ręcznie. Tym samym gwarantujemy, że każdy z nich będzie wyglądał indywidualnie. Na wygląd drewna ma również wpływ światło słoneczne, a zwłaszcza promieniowanie UV. Dlatego meble z naturalnego drewna nie powinny znajdować się w silnie nasłonecznionych miejscach! Poza tym narażenie mebla na światło słoneczne to również zwiększone ryzyko jego spękania. To samo nastąpić może gdy mebel z elementami drewnianymi znajduje się zbyt blisko wszelkich źródeł ciepła. Unikajmy tego pamiętając, że drewno „pracuje” w zależności od zmieniających się warunków otoczenia.

Jak uniknąć rozsychania?


Drewno jest materiałem podatnym na wahania wilgotności powietrza. Dlatego pamiętajmy, że nadmierne osuszenie powietrza w pomieszczeniu (szczególnie zimą), może doprowadzić do rozwarstwienia się elementów drewnianych mebla. Procesu tego, w zasadzie, nie można odwrócić. W związku z tym należy zadbać, aby w pomieszczeniu gdzie znajdują się meble drewniane, utrzymywana była stała wilgotność na odpowiednim poziomie (45 - 60 procent). Efekt ten można uzyskać, kupując i używając systematycznie nawilżacz powietrza, który posiada wbudowany sprawny higrometr.

Jak pielęgnować drewno - krok po kroku


1. Meble olejowane pielęgnujemy 1 - 2 razy w roku. Stosujemy w tym celu przeznaczone do mebli olejowanych preparaty, które łatwo można kupić na rynku. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto powierzchnię drewna oczyścić innym, przeznaczonym do tego celu środkiem. Proces pielęgnacji polega na nakładaniu preparatu ochronnego na powierzchnię mebla za pomocą miękkiej, delikatnej ścierki. W celu sprawdzenia jakości stosowanego produktu, obowiązkowo należy go wypróbować w niewidocznym miejscu. Pamiętajmy, że mebli olejowanych nie można czyścić alkoholem, który może prowadzić do odbarwienia drewna. Nie należy używać innych, niż dedykowane do drewna olejowanego, preparatów i płynów.

2. Meble lakierowane powinno się pielęgnować z wykorzystaniem dobrych, dedykowanych do tego preparatów, których skład powinien być oparty na naturalnym wosku. Pielęgnację mebli lakierowanych rozpoczynamy od oczyszczenia powierzchni, a następnie nałożeniu na miękką ścierkę niewielkiej ilości preparatu i wcierania jej w strukturę mebla. Zaleca się, by proces ten wykonywać od 2 do nawet 3 razy w roku. Dzięki procesowi pielęgnacji mebel ten zachowa swoje pierwotne piękno!

Pielęgnacja mebli a woda


Drewno to tworzywo, które z natury jest mało odporne na działanie wody. Co gorsza, jeśli nie jest ono odpowiednio zabezpieczone, może w warunkach dużej wilgoci szybko ulec zniszczeniu. Dlatego zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

- Odpowiednią wilgotność powietrza, której nadmiar może z biegiem czasu doprowadzić powierzchnię drewnianą do uszkodzenia a nawet zniszczenia.

- Niepozostawianie na powierzchni mebli drewnianych, wilgotnych śladów po naczyniach codziennego użytku lub innych przedmiotach. Wilgotne lub mokre miejsce na powierzchni drewnianej należy natychmiast osuszyć, wytrzeć suchą szmatką.

- Odpowiednią technologię oczyszczania mebli, gdyż mycie wodą mebli olejowanych i lakierowanych nie jest zalecane. Jedyne co można zrobić, to delikatne wytarcie ich powierzchni zwilżoną ściereczką i natychmiastowe osuszenie, można też stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia powierzchni lakierowanych lub olejowanych, postępując zgodnie z ich instrukcją.

Podsumowanie


Meble drewniane prezentują się niezwykle pięknie, ale wymagają też właściwego zabezpieczenia przed wilgocią oraz innymi niekorzystnymi warunkami otoczenia. Stosując powyższe wskazówki pielęgnacji, mają Państwo gwarancję, że nie stracą one swej niepowtarzalnej urody i indywidualnego charakteru.

Product added to wishlist

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies i akceptujesz politykę prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć